15 milyar dolar buhar oldu

Yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan dün akşam AKP takımlarında uzun yıllar iktisat idaresinde misyon alan Mehmet Şimşek ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında Şimşek’in yeni kabinede vazife alabileceğine yönelik piyasalarda artan beklentilerle bankacılık öncülüğünde borsa yükseldi. Eurobond getirleri ve CDS ise bugün geriledi.

Bu piyasalarda görülen reaksiyonun bilakis kamunun taraf belirleyici olduğu TL’de ise dolar karşısında %1.6 bedel kaybı yaşadı. TL bugün mevcut siyasette nadiren görülen günlük yatay seyrin dışına çıkmış oldu.

Erdoğan, Şimşek’in partinin iktisat siyasetlerinin hazırlanmasında uyum rolünde çalışma yürüttüğünü Nisan ayında söylemişti. Lakin Şimşek’in iktisat idaresinde olup olmayacağı, olursa hangi misyonda olacağı tarafında şimdi bir açıklama yapılmadı.

Merkez Bankası (TCMB) ile bankaların Hazine’den sorumlu genel müdür yardımcılarının bir ortaya geleceği bu akşamki toplantıdan çıkan muhtemel iletiler da piyasada izlenecek.

Dolar/TL bugün 20.4300 düzeyine kadar yükseldi.

Bu datalara nazaran TL dolar karşısında seçimlerin birinci tipi öncesine nazaran %4.2 kıymet kaybederken, zelzeleden bugüne %7.8, yılbaşından bugüne ise %8.4 kayıp yaşadı. TL’nin son beş yıllık kaybı ise %80 düzeyinde.

REZERV ENDİŞESİ

Üst seviye bir bankacılık kaynağı “kamu kuru tutmak bugün 2 milyar dolar harcadı” derken bir öbür bankacı ise “TL daha yönetilebilir düzeylere gelmeli. Son üç haftada 15 milyar dolar rezerv kaybı var bu devam edemez” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir