Ayşe Özgecan’ın babası ‘tutuksuz yargılamaya’ isyan etti

Olay, 5 Şubat 2021’de İncivez Mahallesi, Binbaşı Tahsin Sokak’ta meydana geldi. Ayşe Özgecan Usta, Ankara’dan Zonguldak’ta yaşayan erkek arkadaşı Bartu Can Akkışla’nın yanına geldi. Teze nazaran Usta’nın kısa müddet içinde evlenme isteğine Akkışla olumsuz karşılık verince tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Usta, erkek arkadaşına “Kendimi atacağım” diyerek terasa yöneldi. Erkek arkadaşı yanına gidip kendisini tutmaya çalıştı fakat başarılı olamadı. 8’inci kattaki dairenin terasından düşerek ağır yaralanan Usta, kaldırıldığı hastanede hayatını yitirdi. Gözaltına alındıktan sonra özgür bırakılan Bartu Can Akkışla hakkında intiharı öngörebileceği lakin engellemediği gerekçesiyle ‘taksirle mevte neden olma’ hatasından 2 yıldan 6 yıla kadar mahpus cezası istendi.

ALIKOYMADAN SUÇLANMASINI İSTEDİLER

Zonguldak 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Bartu Can Akkışla SEGBİS ile katılırken salonda Ayşe Özgecan Usta’nın ailesi ile taraf avukatları hazır bulundu.

Kenan Usta, konutta kızına ilişkin cep telefonunun sonraki gün bulunmasının, kanıtların karartılıp karartılmadığının araştırılmasını istedi. Usta sanığın tutuklu yargılanmasını da isterken, avukatı da alıkoyma olayının iddianame anlatımında yer aldığını lakin sevk unsuru olmadığını belirterek, ek iddianame hazırlanmasını talep etti.

ADLİ DENETİMİ YUMUŞATMA TALEBİ

Sanık avukatı ise alıkoyma suçlamalarını reddederken “iddianamedeki suçlamayı da reddediyoruz. Müvekkilim uzunca bir mühlet konut mahpusunda bulundu. Daha sonra uygulanan isimli denetim önlemlerine de eksiksiz katıldı. Gelinen nokta ve kanıt durumu göz önüne alındığında isimli denetim önleminin kaldırılmasını yahut ayda 1 halinde yumuşatılmasını istiyoruz. Müvekkilin taksire dayalı bir kabahati olmadığı açıktır. Her ne kadar tutuklanmadığından bahsedilse de konut hapsine alınmıştır” dedi.

Olay yeri inceleme takımlarının ve soruşturma savcısının taraflı davrandığını düşündüğünü söyleyen baba Kenan Usta, “Bu cins ölümlü olaylarda uygulama ihtiyaten de olsa tutuklama tarafındadır. Bu da savcının taraflı olduğunu göstermektedir. Tedbiren tutukla, ben hatalı ya da hatasız demiyorum ancak ortada meyyit var. Tedbiren tutuklanması gerekirdi. Sanığın tutuklanmasını ve olay yeri incelemesi yapan polislerin sorgulanmasını istiyorum” diye konuştu.

TUTUKLAMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Bazı şahitlerin da dinlendiği duruşmada isimli denetim önleminin yumuşatılması ve tutuklama talebi hakim tarafından reddedildi. Daha evvel yapılması planlanan fakat ertelenen keşif için yeni tarih belirlenirken olay yerinde inceleme yapan tüm polislerin hazır bulunmalarına karar verildi. Dava şahitlerin dinlenmesi, ileri tarihte yapılacak keşif raporunun da eklenmesi için ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir