Bakan Yanık: Depremzede bebeklere sütannelik yapmak isteyenler başvurabilir

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AKP küme toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yanık, depremde enkazdan çıkarılan 1 yaşındaki bebeğe sütanne olan oyuncu Burcu Kara ile ilgili soru üzerine, zelzelenin akabinde halkın depremzede çocuklarla ilgili teyakkuza geçtiğini belirtti. Yeni doğan durumunda olan çocukların anne sütüyle beslenmesinin değerine dikkat çeken Yankı, “Bununla ilgili ben daha evvel de açıklama yapmıştım. Bunu ben çok hürmetle karşılıyorum. Bilhassa kendi emen bebeği olan anneler ki Burcu Hanım da bunlardan birisi, daha çok hassasiyet gösteriyor; çocuklarla ilgili daha hassas davranıyor. Lakin sütannelik konusu daha doğrusu emzirme konusu bizim inancımızda çok kıymetli bir konu. Çocukla, anne-baba ortasında hakikaten ebeveynlik alakası kurar. Çocukla kardeş ortasında da kardeşlik alakası kurar” dedi.

‘Rastgele emzirme olmaması gerekiyor’

Çağdaş araştırmaların, emzirme ile birlikte annenin genetik özelliklerinin çocuğa geçtiğine işaret ettiğine değinen Yanık, “Yani sonsuza kadar değiştiremeyeceğiniz, yok edemeyeceğiniz aslında bir ünsiyet kuruyorsunuz. Hasebiyle rastgele emzirmelerin olmaması gerekiyor. Yalnızca süt göndererek ya da sütü sağıp çocuğa göndererek bir beslenme biçiminin olmaması gerektiğini, o manada şayet bir küçük bebeğin emzirilmesi kelam konusu ise bizim bu kaydı tutabileceğimiz, devamını da takip edebileceğimiz daha evvel de açıklamıştım. Bu manada biz pek alışılmış depremzede çocuklarımızın beslenmesi hatta sütannelik yapılmasını da büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Lakin bu konunun hassasiyetine binaen rastgele, bilip bilmediğimiz ve takibini yapamadığımız, kime gittiğini bilmediğimiz bir formda çocuk emzirmenin olmaması gerektiğini bir sefer daha altını çizerek paylaşmak istiyorum” sözlerini kullandı.

‘Emzirme, yalnızca beslenme değildir’

Yanık, sütannelik yapmak isteyen vatandaşların en yakın bakanlık kuruluşuna müracaat etmesi gerektiğini kaydederek, “Biz sütanne ve çocuk kaydını tutabilmek için gerekli altyapıyı hazırladık. Buna ait çalışmalarımız da var. Bu noktada vatandaşlarımıza çocuklarımızla ilgili her mevzuda olduğu üzere yardımcı olmaya hazırız. Kıymetli bir bahis. Şöyle bir şeyi ister miyiz; Türkiye üzerinde yahut dünya üzerinde bilmediğimiz, kim olduğunu da artık takip etme talihimiz olmayan bir çocuğumuz var. Burada büsbütün, anne-çocuk yahut ebeveyn-çocuk ortasında direkt doğruya varoluşsal bağlantı kuran bir halden bahsediyoruz. Yalnızca bir beslenme değildir süt emzirme. Onun için takip etmek önemli” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir