CHP’li Erol: Sayın Cumhurbaşkanı bugün bu ülkede hala cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyorsa Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri sayesinde

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol TBMM Genel Kurulu’nda, “Sayın cumhurbaşkanımız büyükşehir belediye başkanlığı periyodunda faşist, baskıcı zihniyetin yönlendirmesiyle siyasi yasak aldı. Pekala siyasi yasağını kim kaldırdı? Cumhuriyet Halk Partisi kaldırdı. Şayet sayın cumhurbaşkanı hala bugün bu ülkede cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyorsa Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri sayesinde. Geldiğimiz noktada İstanbul’da bir ağır ceza mahkemesi İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz Ekrem İmamoğlu ilgili, kullanılan bir tabirle ilgili siyasi yasak getirdi. Ne oldu sizin Türkiye’de yasakların kaldırılmasıyla ilgili sözlerinize? Niçin bu noktaya geldiniz? Çünkü AK Parti kurulduğu zihniyette değil. Saadet zincirine dönüştü. AK Parti artık Türkiye’de insanların problemleriyle, yurttaşlık haklarıyla, yolsuzluklarla, yolsuzluklara ve yasaklarla uğraşan bir parti değil. Tam bilakis bunları kendisine kalkan eden lakin başka taraftan da kendi iç dünyasında saadet zinciri kuran bir parti” dedi.

TBMM Genel Heyetinde bugün 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin unsurları üzerine görüşmelerinin tamamlanmasının akabinde, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi hususları üzerine görüşmeler başladı. 5’inci unsur üzerine kelam alan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol şunları söyledi:

“Önemli olan büyük bütçeler yönetmek değil, değerli olan her yurttaşımızın yasal haklarının teminatı olmak”

“Önemli olan büyük bütçeler yönetmek değil, değerli olan büyük projelere imza atmak değil. Değerli olan yurttaşlarınızın anayasal yurttaşlık haklarını korumak, özgürlük alanlarını aşmak, her yurttaşımızın yasal haklarının teminatı olmak. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2001 yılında partisini kurarken bilhassa yasaklar, yokluk ve yolsuzluk ile ilgili Türkiye’ye bir çıkış yaptı. Vatandaşta inandı oyunu verdi. O günden bugüne kadarda ülkemizin başında periyot dönem başbakan, devir dönem cumhurbaşkanı olarak vazife yapmakta.

“Sayın Cumhurbaşkanı hala bugün bu ülkede cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyorsa Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri sayesinde”

Geldiğimiz noktada tıpkı yerde misiniz? Sayın cumhurbaşkanımız büyükşehir belediye başkanlığı periyodunda faşist, baskıcı zihniyetin yönlendirmesiyle siyasi yasak aldı. Pekala siyasi yasağını kim kaldırdı? Cumhuriyet Halk Partisi kaldırdı. O günlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı Deniz Baykal, ‘bir siyasi partinin genel başkanı kendi adıyla oy pusulasında seçime girmiş ve Türkiye’de birinci parti olmuşsa siz onun başbakanlık hakkını elinden alamazsınız, siz onun seçme ve seçilme hakkını elinden alamazsınız’ dedi ve bu parlamento sayın cumhurbaşkanının siyasi yasağını kaldırdı. Bu kürsülerde bugün oturuyorsanız, şayet sayın cumhurbaşkanı hala bugün bu ülkede cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyorsa Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri sayesinde. Biz insanların yurttaşlık haklarına ve anayasal haklarına önem veririz.

“AK Parti kurulduğu zihniyette değil”

Geldiğimiz noktada İstanbul’da bir ağır ceza mahkemesi İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz Ekrem İmamoğlu ilgili, kullanılan bir tabirle ilgili siyasi yasak getirdi. Ne oldu sizin Türkiye’de yasakların kaldırılmasıyla ilgili sözlerinize? Niçin bu noktaya geldiniz? Çünkü AK Parti kurulduğu zihniyette değil. Saadet zincirine dönüştü. AK Parti artık Türkiye’de insanların meseleleriyle, yurttaşlık haklarıyla, yolsuzluklarla, yolsuzluklara ve yasaklarla uğraşan bir parti değil. Tam aksine bunları kendisine kalkan eden lakin öbür taraftan da kendi iç dünyasında saadet zinciri kuran bir parti.

1 Mart Tezkeresi’nde ulu, erdemli askerlerimizin başına çuval geçirildiği halde nota bile veremedik. İşte o günler anlatılacak bu kürsülerde. 2004 yılında sayın cumhurbaşkanımız Yahudi madalyasını aldı. Tekrar 2004 yılında Büyük Orta Doğu Eş Başkanlık unvanını aldı. 2008 yılında Ergenekon, Balyoz davalarının savcısı oldu. 2009 yılında tahlil sürecinde Habur Hudut Kapısı’na terör örgütü üyelerinin ayağına Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemeleri götürüldü ve çadır mahkemeler kuruldu. 2010 yılında Mavi Marmara’da 10 tane vatandaşımız şehit oldu, ağzımızı dahi açamadık. En berbatı 2015 yılında Süleyman Şah Türbesi’nin, türbesini kaçırdık. Orada yatan Süleyman Şah’ın mezarını taşımak zorunda kaldık. Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı dünya üzerinde hangi noktada şanla gururla asılırsa gerekirse orada on binlerce askerimizi şehit etmesini göze alır o bayrağın orada dalgalanmasını sağlarsanız.

“Bunlar tarih boyunca konuşulacak”

Önemli olan bu ülkede darbeye sebebiyet ve münasebet oluşturarak müdahale etmek değildir. Bu idaredeki aczinizdir. Değerli olan ülkeyi bu noktaya getirmemektir. Darbe yapılacak basamağa getirmemektir. Ne oldu Cemal Kaşıkçı olayına? Rahip Brunson sorununa ne oldu? Rest çekmiştik. Bunlar da tarih boyunca konuşulacak. Siyasi partiler gelip geçicidir. Devlet kalıcıdır. Birinci parti olarak buradasınız, biz ikinci parti olarak yanınızdayız. 2023 yılında yapılacak birinci seçimde biz birinci parti olacağız, siz bizim yanımızda ikinci parti olarak olacaksınız. Seçimden sonra haliniz ne olur onu bilmiyorum. Biz bütçe görüşmelerinde sizin muhalefet partilerinin milletvekillerine davrandığınız üzere davranmayacağız. Sizi dinleyeceğiz.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir