Dört öğrenciye ikisi profesör 11 hoca ders veriyor

Batman Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü’nde Türkçe verilen dersler, bu sene YÖK onayıyla yüzde 100 İngilizce verilmeye başlandı.

Bu yıl dört öğrencinin kabul edildiği kısımda ikisi profesör, ikisi doçent, beşi doktor öğretim üyesi, ikisi de araştırma vazifelisi olmak üzere 11 eğitimci ders veriyor.

Öğrenciler alacakları eğitimle, sismik araştırmalarla petrolün nerede bulunacağını, nasıl çıkarılacağını, çıkarıldıktan sonra ne üzere süreçler yapılacağını, nakliye sürecini hem üniversitede hem de alanda öğrenerek, mezun olduktan sonra ulusal ve memleketler arası firmalara tecrübeli olarak başvurabilecek.

“SINIRLI SAYIDA TUTUYORUZ”

Rektör Prof. Dr. İdris Demir, eğitimi yüzde 100 İngilizceye dönüştürdüklerini belirterek, şunları söyledi:

“Yüzde 100 İngilizce programımıza dört öğrencimiz dahil oldu. Biz bunun önümüzdeki yıllarda 10-15’i bulmasını amaçlıyoruz. Sayımızı bilerek çok fazla yükseltmiyoruz. Sayı sonlu ve az olunca öğrencilerimize çok nitelikli eğitim veriyoruz. Teorik bilginin yanı sıra petrolün çıktığı, TPAO ve TÜPRAŞ’ın faal olarak çalışmalarını yürüttüğü Batı Raman Dağı’nda öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyoruz.”

“BU KISMI TERCİH ETMEK BÜYÜK AVANTAJ”

Bölümün öğrencisi Hatice Sezer de birincilikle yerleştiğini lisana getirerek, şunları söyledi:

– Batman bir petrol kenti. Ben de Batmanlıyım. Batman’ın petrol kenti olmasını bir avantaja çevirip, petrol ve doğal gaz mühendisliğini tercih ettim. Öteki vilayetlere de puanım yetiyordu fakat Batman’ı tercih ettim ve birincilikle yerleştim.

– Batman’da bu kısmı tercih etmek çok büyük bir avantaj zira direkt petrol alanı. İş çalışma alanları var. Kısımdan mezun olduktan sonra bu edindiğim bilgileri deneyimleyebileceğim bir staj alanı var. Meslek ile ilgili amacım birinci evvel mezun olduktan sonra 3-4 yıl kadar alanda çalışmak. Daha sonra da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir