Faik Öztrak’a göre hiçbir şey olmadı… Aynı kürsü aynı sözler… “Oylarımızı artırdık”

Faik Öztrak, bugün CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. CHP’de dün yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı hakkında bilgi veren Öztrak, şunları söyledi:

YEREL SEÇİMLER

“Dün, cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında toplanacak Parti Meclisi’nden evvel, son Merkez Yönetim Kurulu toplantımızı yaptık. 14 Mayıs’ta milletvekili seçimi ile 28 Mayıs’ta ikinci tıpta tamamlanan cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirdik. İlgili arkadaşlarımız, sandık güvenliği sonuçları hakkında heyetimizi bilgilendirdiler. Bu bahiste verilen bilgiler çerçevesinde, sistemik bir güvenlik açığı yaşanmadığını, vatandaşımızın oylarına sahip çıkıldığını tespit ettik. Ayrıyeten MYK üyemiz Bülent Kuşoğlu, seçim sürecinde yapılan harcamalar hakkında konseye bilgi verdi. 9 ay sonra yapılacak mahalli idareler seçimi ve bu seçimler öncesinde partimizin kongre takvimiyle ilgili yapılacaklar da heyetimizde ele alındı. Öncelikle demokrasinin taban gereği olan seçimlerde sandık başına giden tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Tekrar seçimde misyon alan, milletin oyunu namus bilerek sonuna kadar sahip çıkan, sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar sandıkları bekleyen fedakâr sandık görevlilerimize, müşahitlerimize, okul sorumlularımıza, örgütümüze teşekkürü borç biliyoruz.

“SAHTEKARLIK YAPILDI”

Erdoğan ve partisi, yanlış siyasetleriyle milletimize yaşattıkları ekonomik meşakkatlerin, artan hayat pahalılığının üstünü örtebilmek maksadıyla bir ahlaksız kampanya yürüttü. Bu kampanyada hiçbir etik hudut tanımadı. On parmağında on kara, bize sürdü. İftira etti. Montaj olduğunu kendinin itiraf ettiği uydurma görüntüleri miting meydanlarında millete gösterdi. Devleti yönetmeye talip olan takımların hiçbir vakit yapmayacağı sahtekârlıklar yapıldı. Milletine palavra söyleyenler, devlet yönetemez. Devletin tüm imkanları seçimde kullanıldı. Bakanlar milletvekili adayı yapılarak seçimde faal rol almaları sağlandı.

KILIÇDAROĞLU’NA ÖVGÜ

Parti devleti idaresinin bu birinci seçiminde, siyasi etik ayaklar altına alındı. Bu seçimde, Erdoğan’ın vatandaşlığımızı 3 paraya sattığı, Türkçe öğrenmek zahmetine bile katlanmamış yabancılar da Türkiye’nin bahtı ve geleceği hakkında kelam söyledi. Saray hükümetinin milletimize palavra söylediği, siyaseten ve ahlaken sakatladığı, siyaseten ve ahlaken yasal olmayan bir seçim sürecini yaşadık. Bütün bunlara karşın, başta cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, bu seçimi kazanmak için çok çalıştık. Lakin dilek ettiğimiz sonucu alamadık. Fakat Genel Başkan’ımız, ülkemizdeki her iki seçmenden birinin oyunu aldı. 25 Milyon 504 bin 724 yurttaşımız, Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdi. Muhalefetin bu takviyesi koruması ve artırması, bunu hükümeti denetleme ve dengelemede kullanması, hükümetin sorumsuzluklarının millet ismine bir ölçüde denetimini sağlayacaktır. Erdoğan da bunun farkındadır, bu dayanağı dağıtmaya çalışmaktadır. Onun için de partimizin iç işlerine burnunu sokmaya kalkmakta, bunu da açıkça söylemektedir. İşte buna senin gücün yetmez.

MÜCADELENİN BAŞLAMA GÜNÜ

Yedi düvel uğraştı, genlerinde Kuvayı Ulusala, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk olan, Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine müdahale edemedi. Sen kimsin? CHP, milletin partisidir, kimsesizlerin kimsesidir. CHP’nin istikametini sen çizemezsin, milletimiz çizer. Dünkü toplantımızda samimi bir özeleştiri de yaptık. Kuşkusuz bu özeleştirinin kıymetli bir kısmını, hükümetin kampanya sürecinde gerçek ötesi popülist iftira siyasetini bu kadar pervasızca ve düzeysizce kullanmasına tıpkı seviyesizlikle karşılık vermemek oluşturuyor. Biz, 25 milyondan fazla yurttaşımızın desteğini aldığımız bu seçimi, adalet yürüyüşüyle başlayan, Millet İttifakı’nın kurulmasıyla, belediyelerin kazanılmasıyla devam eden sürecin devamı olarak görüyoruz. 14-28 Mayıs seçimleri, uğraşın yeni bir basamağa geçişini söz etmektedir. Bazılarına nazaran bugün, seçimden sonraki beşinci gündür. Bize nazaran ise 9 ay sonra yapılacak mahallî seçimle ilgili çabanın başlamasının beşinci günüdür.

YENİ İDARE MUHAKKAK OLACAK

Samimi bir özeleştiri yaparak, yaşadıklarımızdan ders alarak, eksiklerimizi giderip yenilenerek çabaya güçlü bir biçimde devam edeceğiz. Bu sürece dayanak olmak hedefiyle, dün yapılan MYK toplantısında Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz, teamüle ve partimizin yollarına uygun olarak, seçimden sonra yapılacak ilk Parti Meclisi toplantısından evvel Genel Başkan’ımıza istifalarını sunmuşlardır. Genel Başkan’ımız, yeni Merkez İdare Kurulu’nu, hafta sonu yapılacak Parti Meclisi toplantısının akabinde belirleyecektir. Mevcut MYK üyeleri, işlerin aksamaması ismine, yeni MYK belirlenene kadar misyonlarına devam edecektir. Yeniden dünkü toplantımızda olağan kongre takvimini de ele aldık. Bu kapsamda, kongrelerle ilgili karar da hafta sonu yapılacak Parti Meclisi’nde pahalandırılacak. Bu değerlendirmeleri de dikkate alarak yeni MYK’mız, bunun kararını verecektir.

“BÜYÜK DEĞİŞİM”

Önümüzdeki süreç zorludur; yalnızca ekonomik açıdan değil, demokrasimiz ve hukuk devleti açısından da. Bunun birinci işaretleri görülmeye başlandı. Genel Başkan’ımıza yönelik fezleke tehditleri, belediye liderlerimizi vazifeden alma imaları, televizyonlara başlatılan RTÜK incelemeleri, Gezi’nin 10’uncu yılını ananlara çok sert polis müdahaleleri, Türkiye Belediyeler Birliği’ni Saray’ın bahçesine çeviren kararlar, AKP’li belediye meclis üyelerinin gazetecilere saldırması, havuz gazetelerinde eski milletvekillerinin internet sansüründen muhalifleri hapsetmeye kadar uzanan tehdit listeleri… Fakat bunların hiçbiri bizi yıldıramaz, korkutmaz. 28 Mayıs’ta, Türkiye’de her iki bireyden birinin dayanağıyla büyük bir değişim başlamıştır. Bu, önünde duranların ayaklarını yerden kesecek bir çığdır. Her adımda artacak, büyüyecek, engellenemez hale gelecektir. Bugün değilse yarın, millete eziyetin merkezi saray rejimi; haktan, hukuktan, adaletten, daha fazla refahtan yana olanların gücüyle son bulacaktır. Türkiye’nin önünde yesyeni bir ufuk açılacaktır.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir