Hakan Atilla’dan ‘Soylu’ cevabı: Tepeden talimat gelmiştir

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ve eski Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla’nın pasaportuna tahdit konulduğu öğrenildi. Atilla’nın, pasaportunun iki yıl evvel Borsa İstanbul’dan ayrıldığı gün iptal edildiği öğrenildi.

Halk TV’ye konuşan Hakan Atilla, “İdari bir karar var ortada. Bu kararı kim vermiş, nasıl verilmiş, bilmiyorum. Ben de öğrenmeye çalışıyorum” dedi. “Sizce pasaport tahdidini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu mu koydurdu?” sorumuza Atilla, “Hayır. Onun benimle borsayla ilgisi yok. O koydurduysa dahi doruktan talimat gelmiştir” dedi.

Sabah saatlerinde Instagram hesabından da açıklama yapan Atilla, pasaportunun iptal edilmesinin münasebetini ve talimatı verenin kim olduğunu sordu: “Pasaportum meğerse iki yıl evvel iptal edilmiş. Borsa’dan ayrılma kararı aldığım 5 Mart 2021’de birebir gün pasaportumun iptali için talimat veren kimdir, münasebeti nedir? Merak ediyorum” sözlerini kullandı.

ABD’de İran’a yönelik yaptırımların delinmesi sürecinde rol oynadığı gerekçesiyle yargılanıp 28 ay tutuklu kalan, infazının akabinde ise Türkiye’ye dönen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, dün yurt dışına çıkmaya çalışırken pasaportuna el konduğunu duyurmuştu.

Atilla, ferdî toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ailenle Kıbrıs’a gitmek isterken alanda pasaporta el konmak isteniyor, çıkış yasağı bildirim edilmek üzere karakola götürülüyorsun” tabirlerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Hakan Atilla, sabah saatlerinde ailesiyle birlikte İstanbul Havalimanı’na gitti. Buradan Kıbrıs Ercan Havalimanı’na gitmek isteyen Atilla, pasaportu denetiminden geçerken hakkında yurt dışına çıkış yasağı olduğu fark edildi. Polis grupları, Atilla’yı pasaportuyla birlikte havalimanı içindeki polis merkezine götürdü. Burada Atilla’ya hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı kararı bildirim edildi. Atilla daha sonra özgür bırakıldı.

Atilla, bir öbür paylaşımında, “Ülkemize yıllarca hizmet ettik, onu el üstünde tuttuk savunduk koruduk, karşılığında gördüğümüz muamele alanlarda alıkonma. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner” yazdı.

27 Mart 2017’de New York’taki JFK havalimanında tutuklanıp Manhattan’da bir cezaevine konulduğunda Halkbank’ın Milletlerarası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Hakan Atilla, odağında Reza Zarrab’ın olduğu davada yaşadıklarını “ABD Atilla’ya karşı” isimli kitabında anlatmıştı. 105 yıl mahpus istemiyle yargılanan ve 32 ay ceza alıp 28 ay mahpus yatan Hakan Atilla, Türkiye’ye döndükten sonra Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne atanmıştı. 1.5 yıl sonra kendi tabiriyle ”hükümet bürokratı’ üzere davranan şahıslarla anlaşamayıp bu vazifesinden istifa etmiş ve ve emekli olmuştu.

Hakan Atilla T24’ten Cansu Çamlıbel’e verdiği söyleşide, ABD’de tutuklandığı devirde eşinin ve çocuğunun devlet içindeki birtakım bireyler tarafından kendisine karşı bir koz olarak kullanılmak istendiğini ‘hissettiğini’ söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir