Maraş depremlerinin maliyeti açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin ekonomik ziyanı yaklaşık 2 trilyon lira olarak hesaplandı. Bu sayının 2023 yılı ulusal gelir beklentisinin yüzde 9’una denk geldiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların yol açtığı ekonomik ziyana ait, Türkiye Zelzele Toparlanma ve Tekrar İmar Değerlendirmesi Raporu yayımlandı.

Depremlerin ekonomik ziyanının yaklaşık 2 trilyon lira olarak hesaplandı raporda şunlar kaydedildi:

Türkiye büyük, güçlü ve dinamik bir ülkedir. Global iktisatta taşların yerinden oynadığı 2022 yılında dahi yüzde 5,6’lık bir büyümeyle başka ülkelerden müspet ayrışarak en uygun büyüme performansı gösteren ülkelerden biri olmayı başarmıştır.

Asrın felaketinin ülkemize maliyeti yaklaşık 2 trilyon TL (103,6 milyar dolar) olup bu sayı, 2023 yılı ulusal gelir beklentimizin takriben yüzde 9’una denk gelmekte ve 1999 Marmara Depremi’nden yaklaşık 6 kat daha fazla maddi hasar ve kayıplarımızın olduğunu göstermektedir.

Öte yandan, zelzele bölgesine yapılan acil dayanak ve harcamalar, enkaz kaldırma faaliyetleri, sigorta ödemeleri, gelir kaybı ödemeleri, öteki tüm dayanak ve harcamaların yanı sıra ulusal gelir azalması nedeniyle toplamda 351,4 milyar TL’lik bir kayıp oluşmuştur.

Afetin büyüklüğü, bilgilerin toplanmasını güçleştirmişse de titiz bir çalışmayla bina, konut, işyeri, fabrika, makine ve teçhizat bilgileri tam sayım niteliğine yaklaşmıştır. Alandan gelen aktüel bilgilere nazaran, toplamda 1,6 trilyon TL maddi hasar tespit edilmiştir.

Uluslararası standartlarla uyumlu halde hazırlanan Türkiye Zelzele Toparlanma ve Yine İmar Değerlendirmesi Raporu; Acil Müdahale Sürecinde Alınan Önlemler, Hasarlar, Makroekonomik ve Toplumsal Tesir, Sarsıntının Toplam Maliyeti ve Risk Azaltım Teklifleri kısımlarından oluşmaktadır.

Ayrıca, oluşan tüm hasar, kayıp ve muhtaçlıkları tespit etmek üzere, Strateji ve Bütçe Başkanlığımız, öbür Bakanlıklarımız ve kamu kuruluşlarımızla birlikte çalışarak Zelzele Kıymetlendirme Raporu’nu hazırladık.

Bu güçlü süreçte, devletimizin tüm kurumları ve milletimizle tek yürek olarak depremzede vatandaşlarımızın acil gereksinimlerine tahlil üretmek için gece gündüz çalışarak sayısız adım attık ve gereken tüm kaynakları acilen seferber ettik.

Boyutu ve yüzeye yakınlığı bakımından global ölçekte bilinen en büyük karasal sarsıntılardan olan Kahramanmaraş ve Hatay merkezli zelzeleler ve artçı sarsıntılar, milletçe yüreğimizi yakan can kayıplarının yanı sıra ekonomik bakımdan kimi kayıpların oluşmasına da yol açmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir