Memur zammının bütçeye maliyeti 177 milyar lira

Yaklaşık 3.7 milyon memura verilecek 8 bin 77 liralık seyyanen artışın 2023 yılı bütçesine tesirinin 177 milyar lira olacağı hesaplandı. Memura, kamu emekçisine verilen artırımlar, EYT’liler, 2 bin liraya çıkarılan bayram ikramiyesinin toplam maliyetinin de 794.1 milyar olduğu belirlendi. 

794.1 MİLYARLIK YETKİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ek vergiler ve memura artışı getiren torba yasa teklifinin görüşmelerinde gündeme gelen tesir tahliline nazaran memurlara ve kamu çalışanlarına yapılan artırımın maliyeti 388.3 milyar lira. Yasa teklifinin süreksiz 1. unsuruyla Cumhurbaşkanına bütçenin ilgili tertiplerine ödenek ekleme yetkisi veriliyor. Tesir tahlilinde eklenecek ödeneklere ait ayrıntılı bilgi verildi. Buna nazaran memur ve kamu personellerine yapılacak artışlar için 388.3 milyar lira, EYT’liler için 213 milyar lira, bayram ikramiyesinin 2 bin liraya yükseltilmesi için 21.7 milyar lira, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılması için 56.7 milyar lira, minimum fiyat artışı nedeniyle patron prim teşviği için 24.9 milyar lira, devlet katkısı ödemeleri için 73 milyar lira, ödeme gücü olmayanların sıhhat prim ödemeleri için 9.5 milyar lira, ek ödemeler için 7 milyar lira, toplam 794.1 milyar liralık ödenek gereksiniminin karşılanması emeliyle ilgili yönetimlere ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak. 

KURUMLAR VERGİSİNDEN 120, EK MTV’DEN 30 MİLYAR

Ek motorlu taşıtlar vergisinden 30 milyar liralık ek gelir bekleniyor. Yasa teklifi ile Kurumlar Vergisi yüzde 20’den 25’e çıkartılıyor. Bankalar için ise oran yüzde 30 olarak uygulanacak. İhracattan elde edilecek karlara da 5 puan indirimli uygulanacak. Tesir tahliline nazaran ihracat yararlarına sağlanan 5 puanlık indirim de dikkate alınarak oran artışı nedeniyle 2023 yılına tesirin 80 milyar, yıllık tesirinin ise 119.9 milyar lira olacağı hesaplandı.

BORÇLANMA LİMİTİ 2.2 TRİLYON

Yasa teklifiyle 2023 yılı için net borç kullanım meblağının bakan ve Cumhurbaşkanı tarafından artırılan fiyatın 3 katı olarak uygulanması amaçlanıyor. Tesir tahlilinde 660.9 milyar lira olan borçlanma limitinin bu düzenleme ile 2 trilyon 181 milyar liraya yükseleceği belirtildi.

100 MİLYARLIK KKM YÜKÜ MERKEZ’E

Yasa teklifinin süreksiz 2. hususu ile kur muhafazalı mevduat (KKM) uygulamasında sağlanan takviyeler ’na devrediliyor. Tesir tahlilinde düzenlemenin bütçeye bir maliyeti bulunmadığı belirtildi. Tahlilde, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca takviye sağlanan mevcutta açılmış kur muhafazalı hesaplara oluşturması öngörülen yaklaşık 100 milyar liralık ödemenin bütçe imkanlarından yapılmaması sağlanmaktadır” denildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir