Moskova’da Putin-Esad zirvesi sonrası önemli açıklamalar

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, dün akşam saatlerinde özel bir uçakla Rusya’nın başşehri Moskova’ya geldi.

Suriye’de başlayan iç savaşın akabinde Rusya’nın dayanağını alarak güvenliğini sağlamlaştıran Esad, Kremlin Sarayı’nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir ortaya geldi.

İki başkan toplantı öncesinde basın açıklamasında bulundu.

Rusya ve Suriye ortasında gelişen bağlantılara değinen Putin, “Sürekli temas halindeyiz ve münasebetlerimiz gelişmeye devam ediyor. Ticari alanda dahil olmak üzere birçok noktada bağlantılarımızı geliştirmeyi sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl ticaret hacmimizde yüzde 7’lik bir artış kaydedildi” dedi.

Suriye’de de büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların tesirine değinen Putin, “Suriye halkı zelzele felaketleri nedeniyle önemli sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Biz gerçek dostlarınız olarak Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın tüm üniteleriyle ve Suriye’deki Rus askeri üniteleriyle sizlere dayanak olmaya çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

Suriye’deki silahlı kümelerle ortak uğraşın sonucunda büyük ölçekte istikrar sağlandığının da altını çizen Putin, “Ortak çalışmalarımız ve Rus ordusunun Suriye’deki kararlılığı sayesinde terörle gayrette değerli sonuçlar elde edildi. Bu durum sosyo-ekonomik ve iç siyasi durumda istikrar sağlanmasını mümkün kılıyor” diye konuştu.

Esad’dan Putin’e Ukrayna desteği

Putin’in konuşmasının akabinde kelam alan Esad, Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü askeri operasyonlara dayanağını yineleyerek, “Ukrayna’da özel askeri operasyonun başlamasından bu yana buraya gerçekleştirdiğim birinci ziyaret olması sebebiyle, yeni ve eski Nazilere karşı yürütülen bu özel askeri operasyonu Suriye’nin desteklediğini yinelemek istiyorum” dedi.

Esad, Rusya ve Suriye heyetleri ortasında yürütülen müzakerelerin verimliliğine de işaret ederek, “Son 3 günde çeşitli bakanlıklar seviyesinde gerçekleşen toplantıların sonuçlarından çok mutluyum. Bunu son yıllarda yapılan en verimli toplantılar olarak görüyorum” derken yapılan mutabakatların sonuca ulaşacağına da inandığını söyledi. Esad ayrıyeten Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin Suriye’de yol açtığı yıkımdan sonra Rusya’nın takviyelerine de teşekkür ederek, “Öncelikle hem şahsınıza, hem de Rusya Federasyonu’nun yardım eden tüm bakanlıklarına teşekkür ederim” halinde konuştu.

Putin ve Esad kısa açıklamanın akabinde Suriye’deki şimdiki durum, Rusya – Suriye bağlantıları ve bölgesel mevzuları ele almak üzere özel görüşmeye geçti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugün yaptığı açıklamada Putin ve Esad’ın, Türkiye – Suriye ilgilerinin olağanlaşması tarafında atılan adımları da değerlendireceğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir