Sokakların yangın yerine döndüğü İsrail Meclisi, tartışmalı yargı reformu için oylama yapmama kararı alındı

Başbakan Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında kelam sahibi olmasını öngören “yargı reformu”, ülke genelinde 12 haftadır protestolara neden olurken, düzenlemenin durdurulması çağrısında bulunan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın pazar akşamı misyondan alınması bardağı taşıran son damla oldu.

“İSTİFA” DAVETİ YAPTILAR

Gallant’ın misyondan alınmasının akabinde yüz binlerce İsrailli sokaklarda yargı tasarısını ve Gallant’ın misyondan alınmasını protesto ederken, Netanyahu’ya istifa davetleri yaptı.

MECLİS, OYLAMA YAPILMAMASI KARARI ALDI

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine nazaran, Parlamento Yasa Komitesi, Yargıçları Atama Komitesinin yapısını değiştiren kanunun ikinci ve üçüncü oturumlardaki oylamasının yapılmaması kararı aldı. Oylamanın yapılmaması kararının, ülke genelindeki yüz binlerce İsraillinin katıldığı ağır protestoların akabinde gelmesi dikkati çekti. Rastgele bir kanunun Mecliste oylamaya sunulmadan evvel Yasama Kurulu’ndan geçmesi ve burada son halini alması gerekiyor.

İSTİHBARAT BAŞKANI NETANYAHU’YU ZİYARET ETTİ

İsrail

EYLEMCİLER NETANYAHU’NUN MESKENİNİN ÖNÜNDE TOPLANDI

Öte yandan sokaklara çıkan aksiyoncular, Tel Aviv’in dışında Başbakan Netanyahu’nun Kudüs’teki konutunun dışında toplandı. Kudüs’te aksiyoncular Netanyahu’nun konutunun önündeki barikatı yıktı. Ülkenin güneydeki Beersheba ile kuzeyindeki Hayfa’da da yüzlerce kişi sokağa indi. Yer yer polis ile göstericiler ortasında tansiyon yükselirken, kimi bölgelerde polis göstericilere tazyikli su ile müdahale etti.

Kaynak: AA / Said Amori – Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir