Zeynep Şenpınar’ın katilinin müebbet hapis cezası onandı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Toplumsal Bilgiler Öğretmenliği Kısmı’ndan mezun olan Zeynep Şenpınar, geçen yıl 24 Mayıs’ta erkek arkadaşı boksör Selim Ahmet Kemaloğlu’nun Menteşe ilçesi Kötekli Mahallesi’ndeki konutuna gitti. İkili ortasında çıkan tartışma sırasında Kemaloğlu, argümana nazaran Şenpınar’ı dövdü. Kemaloğlu, akabinde mutfaktan aldığı ekmek bıçağını genç kızın göğsüne sapladı. Kendisini de yaralayan Kemaloğlu, sıhhat gruplarını aradı. İhbar üzerine gelen gruplar, Zeynep Şenpınar’ın hayatını yitirdiğini belirledi. Polis nezaretinde hastaneye kaldırılan Kemaloğlu ise Ağır Bakım Ünitesi’nde tedaviye alındı. Polis gruplarınca yapılan incelemede Şenpınar’ın arkadaşına, “Ahmet ile net bir biçimde bitti. Bir aydır hiçbir halde birbirimizle alakamız yok. Ben yalnızca çok alışkanlığın verdiği üzüntüyü yaşıyorum. Kuraldı tahminen de” biçiminde bildiri gönderdiği ortaya çıktı. Selim Ahmet Kemaloğlu’nun cinayetin çabucak akabinde kendisine ilişkin toplumsal medya hesabından ‘İki cana kıydınız, gözünüz aydın’ paylaşımını yaptığı belirlendi.

UZAKLAŞTIRMA KARARI ALDIRIP, GERİ ÇEKMİŞ

Zeynep Şenpınar’ın cinayetten 2 hafta evvel polis merkezine giderek, Kemaloğlu’ndan şiddet gördüğü savıyla şikayetçi olduğu, 15 gün konuttan uzaklaştırma kararı aldırdığı fakat daha sonra şikayetini geri çektiği belirlendi. 14 hatadan kaydı bulunan boksör Kemaloğlu’nun en son 28 Ağustos 2019’da ‘cinsel saldırı’ ve ‘kasten yaralama’ hatalarından gözaltına alınıp, savcılıktaki tabirinin akabinde hür bırakıldığı ortaya çıktı.

‘AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET’ İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Selim Ahmet Kemaloğlu, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki tedavisinin akabinde sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kemaloğlu hakkında, ‘Beden yahut ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus istemiyle dava açıldı.

SAVCI: SADECE ÖLDÜRMÜŞ OLMAK İÇİN ÖLDÜRMÜŞ

Savcı, verdiği mütalaasında kabahatin ‘Canavarca hisle eziyet çektirerek taammüden öldürme’ aksiyonuna uyması nedeniyle Kemaloğlu’nun ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılmasını istedi. Mütalaada, sanığın, hiçbir somut neden, öldürülenden kaynaklı hiçbir haksız aksiyon bulunmaksızın 37 bıçak darbesi ile Zeynep Şenpınar’ı öldürdüğünün sabit olduğuna dikkat çekilip, “Sanık, içgüdüsel tatmin hedefi ile öldürülene toplamda bu kadar çok bıçak darbesi ile saldırarak sadece öldürmüş olmak için öldürmüştür” tabirleri kullanıldı.

KARAR DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti, Kemaloğlu’na, yeterli hal indirimi uygulayarak müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Şenpınar ailesinin avukatları, lokal mahkemenin kararıyla ilgili olarak itirazda bulundu ve evrak İzmir Bölge İsimli Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’ne gitti. İstinaf Mahkemesi, yapılan itirazı reddederek verilen kararı hukuka uygun buldu.

​YARGITAY CEZAYI ONADI

İstinafın kararı sonrasında temyiz isteminde bulunuldu ve belge Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne gitti. Daire heyeti evrakla ilgili olarak temyiz incelemesini tamamladı. Heyet, sanığın cezai ehliyetine ait alınan raporun yetersiz ve adabına uygun olmadığına ve sanık hakkında kelam konusu hareketin canavarca hisle, eziyet çektirerek ve vücut bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan şahsa karşı işlenmesi nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasından karar kurulması gerektiğine yönelik itirazları reddetti. Daire heyeti, Zeynep Şenpınar’ın katili Selim Ahmet Kemaloğlu’na verilen müebbet mahpus cezasını onadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir