İş dünyasının ev ödevi 3 sorun 3 çözüm

Ekonomi idaresi, bugüne kadarki gerçek dal buluşmalarının en kapsamlısını 16 Ağustos’ta yapacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İktisat Şûrası, 365 oda ve borsa liderinin iştirakiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanacak. Tüm vilayet ve ilçelerden oda ve borsa liderlerinin davet edildiği toplantıda gerçek dalın öncelikle finansmana erişim meselesini gündeme getirmesi bekleniyor.

RAPOR ÇIKARILACAK

Toplantı, Cevdet Yılmaz’ın başkanlığında ve TOBB’un evsahipliğinde yapılacak. Ayrıyeten iktisat idaresini temsil eden bakanların ve bürokratların da şuraya katılması bekleniyor. Şuradan verimli bir sonuç alınabilmesi için her oda liderinin iktisatta ve bölgelerinde değerli gördükleri üç sorun ve üç tahlili anlatması planlanıyor. Bunun için bir mühlet kısıtı da konulacak. Liderler, hem mikro hem de makro seviyede kasvete neden olan durumlar ve bunlara yönelik atılabilecek adımları aktaracak. Toplantı sonrasında “3 sorun 3 çözüm” notlarının bir rapor haline dönüştürülerek, bakanlara ve iktisat bürokrasisine iletilmesi planlanıyor. Bu görüş ve tekliflerden bir kısmının eylül ayının birinci 10 gününde açıklanması beklenen Orta Vadeli Program’a da yansıtılabileceği söz ediliyor.

FİNANSMANA ERİŞİM ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu geçtiğimiz hafta İSO’da yaptığı açıklamada öncelikli gündemlerinin finansmana erişim ve öngörülebilirlik olduğunu belirtmişti. Hisarcıklıoğlu, “İş planları yapmak, önümüzü görmek ve böylelikle itimat içinde ilerlemek için kamu tarafından iktisada ait orta ve uzun vadeli planların kamuoyuyla paylaşılması kıymetli. Elbette endüstrimizin ayakta kalması ve büyümeye devam etmesi için, makroekonomide istikrarın ve itimadın sağlanması ön koşuldur. Yeni iktisat idaresinin bu istikamette hareket ederek, para siyasetinde başlattığı olağanlaşma adımlarını memnuniyetle karşıladık. Bilhassa kredilerinde yaşanan daralma, zincirleme tesirle ülkenin ve kesimlerin tamamına olumsuz yansıyor. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye’nin önceliği mevcut üretim kapasitesini korumak olmalı. Ticari krediler birdenbire ve çok sert bir halde kesilmemeli. Gerçek dalın finansmana erişim taleplerine toptancı bir formda olumsuz bakılmamalı” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir